poniedziałek, 3 czerwca 2013

Łączenie pokarmów - owoce

Świeże owoce powinniśmy zawsze jeść osobno, jako odrębny posiłek. Najlepiej na pusty żołądek rano. Ja tak robię. Zawsze na śniadanie mam owoce i czuję się świetnie. Żadnych fermentacji, wzdęć, rewolucji po zjedzeniu owocu.

Oto jedno z moich śniadań. Najadłam się do syta. Później zastanawiałam się po czym tak biegałam do kibelka. Arbuzy są silnie moczopędne.


Owoce mają pełny zakres enzymów trawiennych, działają oczyszczająco, odżywiają, dodają siły.

Dlaczego należy jadać je osobno? Większość owoców trawiona jest w całości w jelicie cienkim. Dokładnie pogryzione szybko przenikają przez żołądek. Jeżeli zjemy je z innymi produktami (białkowymi, węglowodanowymi) nie mają one szans przebicia i zaczynają fermentować (szczególnie melony i owoce kwaśne).

Jak chcemy zjeść owoce w ciągu dnia to nie wcześniej jak 3-4 godziny po niezbyt wielkim posiłku i 30 minut przed następnym posiłkiem. Porcja owoców powinna być wtedy mała, aby zdążyły opuścić żołądek. Jeżeli jemy owoce na pusty żołądek rano można zjeść większą ich ilość. Ważne aby jeść owoce w całości (jak się da, bo nie wszystkie części są jadalne) - ze skórką, pestkami. Jeżeli się nie da bo odczuwasz jakieś dolegliwości żołądkowe, lepiej owoc obrać czy też poddać obróbce termicznej.

Ja na przykład lepiej toleruję jabłko starte na tarce niż takie w całości. Dlatego aby zjeść surowe a nie uduszone ścieram jabłka na tarce o dużych oczkach i w takiej formie przyswajam je bardzo dobrze.

Dobrze jest też jeść owoce sezonowe i dostępne w swojej strefie klimatycznej (tu: w Polsce). Od czasu do czasu nie zaszkodzi jak zjemy coś obcego, z innych stron świata.

Owoców słodkich nie powinno się łączyć z kwaśnymi. Melony powinno się jeść całkiem oddzielnie.
Owoców nie powinno się słodzić cukrem ani miodem bo to nie sprzyja ich trawieniu.

Jak chcemy połączyć niektóre owoce, np. w formie sałatki owocowej, najlepiej wybierać owoce do siebie podobne, z tej samej rodziny. Przykładem mogą być: pestkowe (np. morele, brzoskwinie, nektarynki), ziarnkowe (np. jabłko, gruszka, pigwa, aronia), różowate (np. jerzyny, poziomki, wiśnie, czereśnie) itd.
Warto nie przesadzać z różnorodnością w jednym posiłku. Połączenie 3 rodzajów owoców wystarczy. Ja jak na razie zjadam tylko jeden rodzaj owoców na śniadanie.

Jak to w naturze bywa tak i wśród owoców bywają wyjątki:
UWAGA 1. Świeże banany, figi, daktyle należą do produktów skrobiowych (nie do owoców).
UWAGA 2. Suszone figi, daktyle, rodzynki, śliwki należą do cukrów (nie do owoców)
Poniżej załączam tabele udostępnione mi przez Pana Tadeusza Swadzyniaka

Zasady łączenia melonów:


Zasady łączenia owoców półkwaśnych: Zasady łączenia owoców kwaśnych:


Opracowałam na podstawie książki TAO ZDROWIA, Daniel Reid.

4 komentarze:

 1. Dlaczego na drugim obrazku jest dozwolone laczenie. Owocow polkwasnych z kwasnymi a w kolejnym jest na to zakaz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. słuszna uwaga, można łączyć kwaśne z półkwaśnymi, błąd w rysunku, niestety nie mam możliwości edycji tego schematu; generalnie łączymy podobne z podobnymi lub z grupy pokrewnej; słodkie ze słodkimi lub półsłodkimi, kwaśne z kwaśnymi lub półkwaśnymi

   Usuń
 2. Ja zawsze łączę ze soba owoce i nie miałam z tym nigdy problemu, np. nie wyobrażam sobie zycia bez sałatek owocowych. Melon jest smaczny sam, ale smakoo idealnie pasuje do niektórych owoców. Np. tutaj jest napisane o łączeniu owoców: http://www.jestemfit.pl/artykuly/dieta/sa%C5%82atka-owocowa-niezast%C4%85piona-porcja-zdrowia-i-energii-w-ma%C5%82ej-salaterce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zawsze mamy wybór, możemy łączyć jak chcemy a jak nie mamy ochoty to nie łączymy, nic na siłę, jeżeli nasz organizm dobrze toleruje określone połączenia owoców to tak jedzmy

   Usuń

dziękuję za komentarz, doceniam, że odwiedzasz moją stronę