poniedziałek, 10 czerwca 2013

Łączenie pokarmów - białka

Białka trawione są w organizmie ludzkim w środowisku kwaśnym. Trawienie w żołądku umożliwia enzym pepsyna, w jelicie cienkim trypsyna i chymotrypsyna.

Zgodnie z zasadami tropologii białka powinno się spożywać w odpowiednich połączeniach.
Białka zwierzęce najlepiej łączyć z dużą ilością surowych warzyw. Białka zwierzęce powinno się jeść nie częściej niż raz w ciągu dnia. Białka roślinne można spożywać częściej.

Białka to produkty zawierające w swym składzie co najmniej 15% substancji białkowych.

Są produkty, z którymi nie powinno się łączyć białek. Jeżeli je połączymy zaburzony zostanie proces trawienia i wchłaniania cennych składników odżywczych.


(Na zdjęciu biały ser domowej roboty z dużą ilością warzyw: rukola, pokrzywa, cykoria, seler naciowy, papryka, lubczyk oraz odrobiną oliwek czarnych)

Najgorsze połączenie to białko + skrobia

Dlaczego powinno się jeść osobno produkty białkowe i skrobiowe? Wyjaśnię to na przykładzie.

Zjadamy kurczaka z frytkami (dwa różne produkty). W jamie ustnej rozpoczęło się trawienie skrobii (frytki) dzięki ptialinie (substancji zasadowej). Następnie pogryziony pokarm trafia do żołądka. Tu ptialina trawi dalej frytki. Kurczak (białko) czeka na wsparcie ze strony pepsyny (substancja kwaśna) - ta nie jest wydzielana bo blokuje ją substancja zasadowa.

Do boju ruszają bakterie obecne w żołądku. Rzucają się na biednego kurczaka, mają niezłą ucztę. Skutkiem ubocznym tej uczty jest proces gnilny. Już nie skorzystamy z odżywczych składników pochodzących z białka - większość skonsumowały bakterie tworząc toksyczne gazy.

Całkiem możliwe, że czujemy się teraz nie najlepiej. A jak wrzuciliśmy do żołądka coś jeszcze, jakiś deser na przykład to już po pewnym czasie możemy odczuwać mdłości i inne dolegliwości. Złe samopoczucie może też pojawić się dopiero następnego dnia.

Nie mieszaj białka z innym białkiem

Różne białka trawione są w innym czasie. Wobec tego lepiej jeść je oddzielnie. Enzymy trawienne na poszczególne białka działają inaczej.

Można jeść razem mięsa zbliżone gatunkowo, np. wołowe i jagnięce, albo ryby, np. makrela i łosoś.
Nigdy nie łącz: mięsa i jaj, mięsa i mleka (oraz jego przetworów, czyli np. sera)

Nie łącz białka i kwasów

Do trawienia białka konieczny jest kwas solny w żołądku. Pepsyna działa tylko w obecności kwasu solnego. Kwas hamuje wydzielanie kwasu solnego.

Uważaj więc jak komponujesz posiłki. Gdy zjesz np. kotleta z ogromną surówką uważaj aby nie przesadzić z ilością octu lub cytryny w tej surówce (jeżeli dodajesz do dressingu).

Nie łącz białka i tłuszczów

Tłuszcz, podobnie jak kwas, hamuje wydzielanie kwasu solnego i pepsyny. Po spożyciu tłuszczu stężenie tych substancji spada nawet do 3 godzin.

W związku z tym spożyte tłuste mięso lub mięso smażone na tłuszczu długo zalega w żołądku. Korzystają na tym bakterie gnilne. Aby temu zaradzić i przyspieszyć proces trawienia należy zjeść równocześnie sporo surowych warzyw.

Nie łącz białka z cukrem

Cukier hamuje wydzielanie soków żołądkowych a sam trawiony jest dopiero w jelicie cienkim. Jeżeli zjemy kurczaka ze słodkim dodatkiem to wszystko zalegnie nam w żołądku. Dojdzie do fermentacji i procesów gnilnych a o prawidłowym trawieniu to można zapomnieć.

Poniżej załączam tabele udostępnione mi przez Pana Tadeusza Swadzyniaka

Zasady łączenia białek roślinnych:


Zasady łączenia białek roślinnych: 


Opracowałam na podstawie książki TAO ZDROWIA, Daniel Reid.

1 komentarz:

  1. Również jako uzupełnienie warto przeczytam http://biomist.pl/biologia/przebieg-i-produkty-trawienia-bialek/4512

    OdpowiedzUsuń

dziękuję za komentarz, doceniam, że odwiedzasz moją stronę