sobota, 25 maja 2013

1 na 5 - dieta rotacyjna

Znalazłam fajny sposób na nietolerancją pokarmową. Aby zbyt często nie konsumować tych samych produktów wprowadziłam do swojego jadłospisu dietę rotacyjną.Dieta rotacyjna polega na zjadaniu określonych pokarmów nie częściej niż raz na pięć dni. Informacje na ten temat przeczytałam w dwóch książkach Dieta Kensington i Jak sobie radzić z alergiami pokarmowymi i środowiskowymi.

Codziennie i bez ograniczeń można jeść świeże warzywa liściaste i korzeniowe. Są wyjątki takie jak np. ziemniaki. Ograniczyć powinno się natomiast wszystkie inne składniki pokarmowe.

Są różne grupy pokarmów: warzywa, owoce, kasze i zboża, nasiona i orzechy, mięsa, ryby, nabiał itd.

W każdej grupie warto wprowadzić rotację. Nie rób tego od razu na hura! Oczywiście możesz, ale dotychczasowe nawyki żywieniowe mogą sprawić, że poczujesz duży dyskomfort. Polecam wprowadzanie zmian małymi krokami. Np. ziemniaki jedz co 3. dzień, ryż co 2., rybę co 3., żółty ser co 4., kaszę co 2. gdy organizm przyzwyczai się do odstępów czasowych spróbuj jeść ziemniaki raz na 5 dni, rybę co najmniej raz 5 dni i za każdym razem inną ich odmianę. Jedz różne rodzaje ziemniaków, ryż czerwony, ryż brązowy, różne sery, różne kasze, różne ryby, mięsa itd.

Tym sposobem możemy jeść pszenicę np. dwa razy w miesiącu, a w innych dniach inne produkty. W określonych daniach możemy stosować zamienniki, np. jest wiele sposobów zastępowania jaj (weganie wiedzą o czym piszę). Możliwości jest wiele, wystarczy trochę chęci i fantazji.

Stephen Twigg w swojej książce Jak jeść aby schudnąć? Dieta Kensington zaleca jedzenie "1 na 5" pokarmów takich jak:

wszystkie ryby: anchois, dorsz, flądra, halibut, leszcz, łosoś, łupacz, makrela, morszczuk, okoń, pstrąg, sardynka, sola, śledź, tuńczyk, węgorz itp.

owoce morza: homary, kałamarnica, kraby, krewetki, małże, ostrygi, ośmiornica itp.

raki, ślimaki

wszystkie rodzaje mięsa: bażant, cielęcina, jagnięcina, wieprzowina, wołowina, gęś, indyk, kaczka, kozina, królik, kurczak, kuropatwa, przepiórka itp.

podroby

mleko i jego przetwory: kozie, maślanka, serek wiejski, wszystkie sery

lody (na mleku i jajkach)

jajka

ciastka: biszkopty, herbatniki, ciasta itp.

chleb (każdy rodzaj)

wszystkie rośliny strączkowe: ciecierzyca, fasola (sucha), groch łuskany, soczewica, soja itp.

ziemniaki, pataty

kasze, zboża: jęczmień, kasza perłowa, kukurydza, kuskus, owies, proso, pszenica, ryż, żyto itp.

makaron (bez jajek)

mąka: z patatów, kukurydziana, tapioka

orzechy i nasiona: migdały, pestki dyni, nasiona selera, kokos, brazylijskie, laskowe, nerkowca, pekan, pinia, włoskie, pistacje, ziemne, kminek, słonecznik, siemię lniane, sezam itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękuję za komentarz, doceniam, że odwiedzasz moją stronę